Matematika érettségi pontvadászat 2025 1. rész

2025.05.09

Első rész

1-12. feladat

Mire figyelj, ha megnézed a kijavított matematika érettségidet?

Sok kijavított matek érettségit láttam már, és sajnos gyakoriak a javítási hibák. A tanároknak nem mindig könnyű eldönteni, mire gondolt a diák. Ezért fontos, hogy te is átnézd a dolgozatodat, és ha valami nem világos, kérdezz bátran!

Feladatonként összeszedtem, hogy mire lehet pontot kapni, ha elrontasz valamit valamit. Fontos, hogy minden eset egyedi. Mivel idei megírt érettségit még nem láttam kijavítva, nem tudom mi a tipikus hiba amit sokan elkövettek. 

Az összes hibát nem tudom összeszedni, inkább azt szerettem volna bemutatni, hogy milyen szemmel nézzétek az érettségiket. Ha úgy érzed, hogy az egyik feladatra kevés pontot kaptál, akkor jelezd a tanárodnak. "Tanárnő kérem, itt és itt úgy gondoltam hogy..." Az a tapasztalatom, hogy a tanárok segítőkészek ilyenkor.

Legfontosabb tudnivalók

  1. Fotózd le!
    Amikor megnézed az érettségidet, fotózd le. Izgalmadban nem biztos, hogy a helyszínen észreveszed, ha esetleg valamire nem kaptál pontot.

  2. Összpontszám
    Számold össze, hogy összesen hány pontot szereztél és hasonlítsd össze az összpontszámmal.

  3. Részpontok
    Ellenőrizd, hogy minden részfeladatra megkaptad-e a pontokat. 

  4. Nézd át!
    Nézd át alaposan feladatonként a dolgozatodat, és hasonlítsd össze a hivatalos útmutatóval, hogy megbizonyosodj arról, hogy a pontozás helyes volt-e. 

  5. Kérdezz bátran!
    Ha a helyszínen találsz valamit amivel nem értesz egyet, mutasd meg a tanárodnak. Kérdezz rá bátran! 
    "Tanárnő kérem, itt meg itt én úgy gondolkodtam, hogy... Erre az útmutató szerint kaphatok pontot. Megnézné még egyszer?"

  6. Másnap 16 óráig van időd!
    Érdemes otthon nyugodtan még egyszer átnézni az érettségidet. Másnap 16 óráig jelezheted, ha szerinted valamelyik feladatra kevesebb pontot kaptál. Szólj először a tanárodnak, és elmondja mi a teendő.
    Általában egy nyomtatványt kell kitölteni. Le kell írni, hogy melyik feladattal kapcsolatban van észrevételed. Lehetőleg az útmutató alapján támaszd alá.
    Ilyenkor egy másik tanár újra átnézi a dolgozatodat.

  7. Kérj segítséget!
    Ha bizonytalan vagy, akkor kérj segítséget! A szüleid, osztálytársaid, egy másik tanár, vagy az osztályfőnököd biztos szívesen segít megfogalmazni az észrevételeidet.

A pontozásról

  1. Ha máshogy oldottad meg a feladatot, mint ami az útmutatóban szerepel, akkor is megkaphatod a megfelelő pontokat.

  2. A pontszámok bonthatók. Ez főleg az érettségi első részében érdekes. Sok feladatnál csak azt írja az útmutató, hogy összesen 2 pontot lehet kapni rá, de nem részletezi mire. A második részben elég konkrétan le van írva, hogy mire mennyi pont adható.

  3. Ha valahol rosszul számoltál, de utána jól folytattad a rossz számmal, akkor a további részekre megkaphatod a pontokat.

1. feladat

A halmazos feladatnál elég konkrétan le van írva mire kaphatsz pontot. Tehát ha valamelyik rossz, akkor 0 pont. Itt nem tudsz mit tenni.

2. feladat

A második feladatra összesen 2 pont adható, ami bontható. A logikus bontás szerintem, hogy ha megcsinálod a két szám prímtényezős felbontását 1 pont, a legkisebb közös többszörös kiszámolása 1 pont. Sajnos sokszor összekeveritek a legnagyobb közös osztóval, itt talán ez lehet a leggyakoribb hiba.

Jó megoldás

Rossz megoldás

3. feladat

A leggyakrabban azt szoktátok elrontani, hogy amikor hatványt hatványozunk akkor nem összeszorozzátok, hanem összeadjátok a kitevőket. Itt is csak az van meghatározva, hogy összesen 2 pont adható. Itt úgy bontanám a pontokat, hogy 1 pont a hatvány hatványozása, 1 pont a többi. Ha a hibás részeredménnyel jól számoltál tovább, akkor szerintem 1 pontot megkaphatsz. 

Jó megoldás

Rossz megoldás

4. feladat

Az átlagszámítás szerintem elég egyértelmű. Amit el lehet talán rontani, hogy amikor beütöd a számológépbe, akkor úgy írod be, hogy az összeadások végén nem nyomsz egyenlőséget, hanem egyből osztást öttel. Ilyenkor csak az utolsó számot osztod el öttel. 

Jó megoldás

Rossz megoldás

5. feladat

Kétfél megoldást is írtam. A szinusz tétel nem mindenkinek jut eszébe, van olyan gyerek aki mindig mindenből derékszögű háromszöget csinál. Nehezen tudtam kitalálni, hogy mi lehet itt a leggyakoribb hiba. Talán az, hogy a háromszöget derékszögű háromszögként kezeled, és valamilyen szögfüggvényt használsz. Sajnos ilyenkor nem kaphatsz pontot. 

Jó megoldás

6. feladat

Szerintem a gráfos feladatnál nem lehet értelmesen bontani a 2 pontot. Ha nem kaptál pontot, és csak kis hiba van benne (például egyik pont fokszáma nem jó), kérdezz rá a tanárodnál, hátha. De szerintem ennél a feladatnál nem bontható a pontszám. 

Jó megoldások

7. feladat

Itt az lehet a hiba, ha elfelejted mi a kérdés, és nem osztod el kettővel a gömb térfogatát. Itt úgy logikus a pontszámok bontása, hogy 1 pont a teljes gömb térfogata, 1 pont a félgömb térfogata. 

8. feladat

Egy kicsit "gonosz" a feladat, mivel páros számú adatunk van. Ez a medián számításnál lehet probléma, mivel 2 adat van középen. Ilyenkor a két szám számtani közepe lesz a megoldás, ebben az esetben 75. Előfordulhat, hogyha figyelmetlen vagy, akkor beírod mediánnak a 70-et vagy a 80-at. 

Nézzük meg mi történik, ha a 70 lesz a medián.

Jó megoldás

Rossz megoldás

Ha a mediánt elrontottad, de a 70-nel jól készítetted el a diagramot, akkor összesen 3 pontot kaphatsz. 1 pont jár arra, hogy jól határoztad meg a minimumot és a maximumot. 1 pont az alsó és a felső kvartilis, és 1 pont, ha a kapott adatokból elkészítetted a sodrófadiagramot. 

Elég egyedi eset, de ha például nem jó egyik érték sem amit meghatároztál, csak random berajzolsz egy sodrófadiagramot, akkor 1 pontot kaphatsz rá.

9. feladat

Szerintem itt az lehet a hibázási lehetőség, ha a BE vektorhoz csak annyit írsz hogy a + c, és nem szorzod be 2-vel. Én logikusan úgy bontanám, hogy 1 pont az a + c, és még egy pont hogy beszoroztad 2-vel.

Jó megoldás

10. feladat

Kétféle megoldást is adtam. Összesen 2 pontot lehet rá kapni, ami az útmutatóban nincsen bontva. Én úgy adnám a pontokat, hogy ha a meredekség jó 1 pont, a tengelymetszet jó az még 1 pont. 

Jó megoldás

11. feladat

Kétféle megoldást írtam. Az útmutató is említi mind a kettőt. Ha nem használtál képletet, csak felsoroltad a sorozat első hat tagját és összeadtad, arra is megkapod a megfelelő pontokat. 

Nehéz megmondani mi lesz a tipikus hiba. Tegyük fel, hogy rosszul számoltad ki a q értékét, és a sorozat első tagját. De ha ezeket a számokat behelyettesíted a mértani sorozat összegképletébe és jól kiszámolod, 1 pontot kaphatsz.

Jó megoldás

12. feladat

Kétféle megoldást írtam itt is. Szerintem itt azt lehet a hiba, hogy a kedvező esetnél nem veszed figyelembe azt, hogy fordítva is lehet. Tegyük fel, hogy 3-nak írtad a kedvező eseteket, de utána ezzel a számmal jól írtad fel a valószínűséget. Ilyenkor az összes esetre kapsz 1 pontot, és a valószínűségre még 1 pontot, tehát összesen 2 pontot. 

Jó megoldás

Rossz megoldás

Az érettségi további feladatait itt találod:

Matematika érettségi pontvadászat 2025 2. rész